Commission

 Appointments to Standing & Special Committees

Cadillac-Wexford  Airport Authority
Length of term: 2 years

Raymond Hill (expires 12/31/20)
Bill King (expires 12/31/19)
Bill Paul (expires 12/31/19)
Nathan Paquin (expires 12/31/20)

Joeseph Barron-City Appointee (expires 10/15/20)
Karl Holder-City Appointee (expires 8/21/19)
Fred Osborn-City Appointee (expires 2/22/21)
_______________________________________

Cadillac-Wexford Public Library Board
Length of term: 5 years

Kathleen Cline (expires 12/31/22)
Lee Jones (expires 12/31/19)
Linda Kimbel (expires 12/31/23)
Vicki Long (expires 12/31/20)
Brian Valice (expires 12/31/21)
_______________________________________

Cadillac-Wexford Transit Authority
Length of term: 2 years

Larry Copley (expires 12/31/20)
Rosanne Denny (expires 12/31/19)
Mark Howie (expires 12/31/20)
Eleanor Sosenko (expires 12/31/19)

Michael Hayes-City Appointee (expires 6/5/20)
_______________________________________

Construction Board of Appeals 
Length of term: 3 years

Paul Keller (expires 10/31/19)
Scott Kleinsorge (expires 10/31/20)
Stephen Perry (expires 10/31/19)
Mark Richardson (expires 10/31/21) 
Randy Williams (expires 10/31/21) 
_______________________________________

Department of Health & Human Services
Length of term: 3 years

Bob Colvin (expires 12/31/19)
Roger Hopkins (expires 12/31/20)

Yvonne Hebert-State Appointee (expires 2021)
_______________________________________

Northern Lakes Community Mental Health Services Board
Length of term: 3 years

Rosanne Denny (expires 3/31/20)
Ben Townsend (expires 3/31/21)
_______________________________________

Networks Northwest-Workforce Development Board
Length of term: 3 years

Ken Bollman (expires 12/31/19)
Leslie Nowlin (expires 12/31/21)
_______________________________________

Wexford County Road Commission
Length of term: 6 years

Harold Falan (expires 12/31/24)
Lorne Haase (expires 12/31/20)
Harry Hagstrom (expires 12/31/22)
Dean Jurik (expires 12/31/19)
Jim Leggett (expires 12/31/21)
_______________________________________

Veterans' Services Committee
Length of term: 4 years

Jack Baughan (expires 12/31/21)
Susan Marcum (expires 12/31/19)
Joe Porterfield (expires 12/31/22)
Gary Taylor (expires 12/31/20)
_______________________________________

Wexford Missaukee Community Corrections Advisory Board
Length of term: 2 years
All terms expire 12/31/19

Trent Taylor, Wexford Sheriff
Will Yancer, Missaukee Sheriff
William Fagerman, Circuit Court Judge
Audrey Van Alst, District Court Judge
Melissa Ransom, Probate Court Judge
Julie Theobald, Wexford Commissioner
Dean Smallegan, Missaukee Commissioner
Jason Elmore, Wexford PA
David DenHouten, Missaukee PA
Charles Kennard, Wexford Circuit Court Probation Agent
Laura O'Dell, Missaukee Circuit Court. Probation Agent
Kristie Hatinger, Dist. Court Probation
Brian Hoffman, Criminal Defense Attorney
John Mellish, Rep. of Business Community
William Barnett, Rep. of Media Communications
Dale Rosser, Rep. of General Public
Rebecca Gomez, Rep. of Substance Abuse 

Committees

Contact Info

437 E. Division St., Cadillac, MI 49601
Phone: (231) 779-9453 – Fax: (231) 779-9745
Email: administration@wexfordcounty.orgHours: Monday-Friday, 8:30 am – 5:00 pm

2019 Board And Committee Schedule

2019 Standing Committee Mtg Schedule

Application for Appointment to Standing and Special Committees, Boards and Comissions

In compliance with County policies and procedures, the following appointments have been made to the standing committees of the Wexford County Board of Commissioners.

 

COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS-

 

Unless posted otherwise, the Board of Commissioners will meet on the first and third Wednesday, of each month, beginning at 5:30 p.m., in the Commissioners Room, Third Floor, of the Historic Wexford County Courthouse.

 

 

 

Gary Taylor, Chairperson – District #7
Mike Bengelink, Vice Chairperson – District #4
Joseph Hurlburt – District #1
Michael Musta – District #2
Ben Townsend – District #3
Michael Bush – District #5
Julie Theobald – District #6
Judy Nichols – District #8
Brian Potter – District #9

 

EXECUTIVE COMMITTEE-
Unless posted otherwise, the Executive Committee will meet on the second Tuesday of each month at 4:00 p.m., in the Commissioners’ Room, Third Floor of the Historic Courthouse, Cadillac.

 

Gary Taylor, Chair of BOC
Michael Musta, Chair of Finance
Mike Bengelink, Chair of HR/PS
Julie Theobald, Chair of Rec/Bldg

 

FINANCE & APPROPRIATIONS COMMITTEE –
Unless posted otherwise, the Finance Committee will meet on the second Thursday and the fourth Wednesday of each month at 4:00 p.m., in the Commissioners’ Room, Third Floor of the Historic Courthouse, Cadillac.

 

Michael Musta, Chair
Brian Potter
Gary Taylor
Julie Theobald

 

RECREATION AND BUILDING COMMITTEE-
Unless posted otherwise, the Recreation and Building Committee will meet on the first Thursday of each month at 4:00 p.m., in the Commissioners’ Room, Third Floor of the Historic Courthouse.

 

Julie Theobald, Chair
Joseph Hurlburt
Judy Nichols
Ben Townsend

 

HUMAN RESOURCES/PUBLIC SAFETY COMMITTEE-
Unless posted otherwise, the HR/Public Safety Committee will meet on the fourth Tuesday of each month at 4:00 p.m., in the Commissioners’ Room, Third Floor of the Historic Courthouse.

 

Mike Bengelink, Chair
Michael Bush
Brian Potter
Gary Taylor